Web Tasarım
Belirlenen amaca yönelik yapılan iş ve hedef kitle doğrultusunda tasarım fikirlerinin yazılıma dönüşmesi işlemine web tasarım denir. Web tasarım işlemlerinin sonucunda web sitesi ortaya çıkar

Web Tasarım

Belirlenen amaca yönelik yapılan iş ve hedef kitle doğrultusunda tasarım fikirlerinin yazılıma dönüşmesi işlemine web tasarım denir. Web tasarım işlemlerinin sonucunda web sitesi ortaya çıkar. Bir firmanın web sitesi; müşterileri, rakipleri, hedef kitlesi ve sektörü için dijital ortamda onun kimliği niteliğindedir.

Web sitesinin aktifleşmesi ile web browser yani tarayıcı arayıcılığıyla kullanıcılar web sitesine erişim sağlar. Basit bir ifadeyle bir web sitesini insanlara sunan, sunumunu yapan, bu sunumdan sorumlu olan bir sunucu olmalıdır. Bu sunucunun adı web server ağ sunucusu da diyebiliriz. Örneğin herhangi bir web sitesi erişimi sağlayacaksınız bilgisayarlar kendi aralarında IP adresleri ile haberleşirler her web sitesine erişim sağlarken IP adresleri ile girdiğinizi düşünsenize ! İşte bu işimizi kolaylaştırmaya yarayan ikinci bir sunucu adı ise DNS Server. Siz bir web sitesine erişim sağlarken araya girer ve sizin yazdığınızı IP adresine dönüştürür. Böylelikle web siteleri görüntülenerek insanlara ulaşır. Web sitesi hakkında verdiğimiz bu bilgiden sonra esas konumuz olan web tasarıma gelelim. Web sitesi yaparken öncelikli olan tasarım bütünlüğüdür. Web tasarım trendleri dönem dönem değişkenlik gösterse de renk seçimi, fotoğraf seçimi, kullanılacaksa video seçimi, içerik yazılarının hangi alanda kullanılacağı gibi bileşenler değişmez. Web bileşenleri, bir web tasarımı nasıl yapılır ? sorusunun değişmeyen cevabıdır.


Web Tasarım Bileşenleri

-Server (Sunucu Hizmeti); Sunucu hizmeti web sitelerinin performansını etkiler. Tasarım içerisinde bir rolü yoktur. Ancak iletişimin hızlı olması gerektiğinden web sitesi için sunucu hizmetleri çok önemlidir.

-Akış; Kullanıcılar siteye girdiklerinde sitenin içeriğinin ne olduğu bir kaç saniye de anlayabilecekleri şekilde bir akış olmalıdır.

-Renk; Renkler öncelikle sitenin içeriğine uygun olmalı. Örneğin bayanlara hitap eden bir site pembe olabilir. Renk seçmine psikolojik olarak o rengin neyi yansıttığına göre karar verilebilir.

-Görseller; Kullanıcı için farkındalık oluşturabilecek sitenin akışına uygun fotoğraf, grafik, video...vb olmalıdır.

-İçerik; Web tasarım bileşenlerinden içeriğin tasarımdaki yeri son zamanlar da çok büyük bir öneme sahip olmaya başladı. Ana başlıktan sonra gelen kısa bir açıklama ve alt başlıklar halinde oluşturulan paragraflar okuyucunun okumasını da kolaylaştırır.

-Pluginler; Programlarda hızlı işlem yapılmasını sağlayan ikonlar, butonlar vb... eklentilerdir. Pluginler farklı amaçlara hizmet ederek temel ihtiyaçları karşılar. Bu eklentiler ücretli ya da ücretssiz olarak yazılım güncellemesi resmi web sayfalarından temin edilebilir ve bilgisayardan FTP yardımı ile interten üzerinden bağlantı sağlanıldıktan sonra dosya içine atılarak web sayfasına yüklenir.


Web Tasarım Kodlama Nasıl Yapılır ?

Web tasarımlarını internet üzerinden görüntüleyebilmek için HTML denilen tarayıcı diline çevriilmesi gerekir. Web tasarım ve kodlama işini yapan uzman kişilere Web tasarımcısı denir. Web tasarım ve kodlama nasıl yapılır ? Genellikle özel programlama dilleri olan HTML ve CSS kodlama dilleri kullanılır. Bu diller programları yönetmek ve çalıştırmak amacı ile kullanılır. Tasarımların çoğu Photoshop ve bir kaç fotoğraf yardımı ile gerçekleştirilebilir. Sonrasında her bir linke sayfada yer alacak olan tıklanması gerekli görülen örneğin anasayfa, hakkımızda vb... butonlara birer kod verilir ve kullanılmaya başlanabilir.

Özellikle bir firmayı temsil ediyorsanız web tasarımın önem taşıdığını bilmelisiniz. Hem görsellerin hem tasarımın SEO ile uyumu için profesyonel bir hizmet almanız gerekir. Kursistem, Web tasarım ve Seo ile ilgili çalışmlarıyla rakiplerinizin olduğu bir sektörde sizleri lider yapmayı hedeflemektedir.


 

Yorumlar (0)

Soru Cevap

1112


Tüm Dünya Kullanıcılarına Hitap Eden Teknoloji
Yararlanmak istiyorsanız hemen arayın.