Web Site Tasarımında Düzen Ve Menü Gezintisi Nasıl olmalıdır ?
Yaratıcılığınızın söz konusu olduğu web site tasarımında düzen ve menü gezintisi konuları büyük bir öneme sahiptir.

Web Site Tasarımında Düzen Ve Menü Gezintisi Nasıl olmalıdır ?

Bir web site tasarımı yapılırken ki aşamalardan biri de yaratıcılığınızı konuşturmaktır. Yaratıcılığınızın söz konusu olduğu web site tasarımında düzen ve menü gezintisi konuları büyük bir öneme sahiptir.

Ana sayfanız, vitrin pencereniz gibidir, bu nedenle bu aşamaya zaman ayırmanız çok önemlidir. Sitenizin ne hakkında olduğunu ziyaretçilerinize net, şüphe etmeyecekleri şekilde sunmalısınız. Unutmamanız gereken bir konu ise etkin bir sayfa ziyaretçilerin sitede dolaşmasında kolaylık sağlar. Peki, web site tasarımında düzen ve menü gezintisi nasıl olmalı ?


Web Site Tasarımında Ana Sayfa Düzeni

 Ana sayfanızı düzenlerken, her bölüme ne yazacağınızı düşünmeniz gerekir. Sitenizin darmadağın veya aşırı karmaşık görünmesine izin vermeyin. Sitenizin ana mesajını iletin. Eğer bir logonuz varsa, nereye koyacağınızı seçerken birkaç seçeneğiniz bulunmakta. Örneğin siteniz daha az markaya ve daha çok ürün ya da hizmete odaklanmışsa, logonuzu menü çubuğuyla aynı satıra yerleştirebilirsiniz. Daha fazla markaya odaklanıyorsanız, logoyu menü çubuğunun altına da yerleştirebilirsiniz.

 Ana sayfa gezinti | Gezinme Çubuğu

Gezinme çubuğu, ziyaretçilerin sitenizi gezinmek için kullandıkları menüdür. İşe yarayan bir web sitesi navigasyonunun nasıl tasarlandığını bilmek:

  • Sadece gerekli sayfaları ekleyerek.

  • İlgili linklerin kategorilerini oluşturmak

  • Sayfa başlıklarının kısa ve net olduğundan emin olmak

  • Gezinti çubuğunun kolayca görünür olmasını sağlamak


Bildiğiniz gibi çoğu web sitesi gezinme çubuğunu sayfanın en üstüne yerleştirir. Aynı şeyi yapmanızı tavsiye ederiz. Ziyaretçilerin yaygın kullanıma alıştığı bu durum onlara kolayık sağlayacaktır.

 İletişim ve Hakkımızda sayfalarına ve SSS sayfasına bağlantılar eklediğinizden emin olun.


İşiniz bittiğinde, ana sayfanızı arkadaşlarınıza ve ailenize gösterin. Onlara ne düşündüklerini sorun. Şayet sitenizi kafa karıştırıcı bulurlarsa, çizim tahtasına geri dönün.

Yorumlar (0)

Soru Cevap

6005


Tüm Dünya Kullanıcılarına Hitap Eden Teknoloji
Yararlanmak istiyorsanız hemen arayın.