Web Haritası
Site haritası ya da Site map, sitenizde yayınlamış olduğumuz içeriklere ait sayfaların bulunduğu xml uzantılı bir dosyadır

Web Haritası

Site haritası ya da Site map, sitenizde yayınlamış olduğumuz içeriklere ait sayfaların bulunduğu xml uzantılı bir dosyadır. Site haritası her site için olmazsa olmaz SEO kriterlerinden biridir. Peki bu kadar önem ve gereklilik arz eden XML nedir, ne işe yarar ve özellikleri nelerdir ?

XML Site Haritası Nedir?

Genel olarak, bu, web siteniz için bir XML dosyası biçimindeki URL’lerin bir listesidir (Google tarafından ilk tanıtıldığı için Google Site Haritası olarak da bilinir). Bunun yanı sıra, her bir URL hakkında en son güncellendiği tarih, ne sıklıkta değiştiği ve ne kadar önemli olduğu gibi SEO ile ilgili ek bilgiler eklemenizi sağlar. XML formatı, bu bilgilerin farklı türdeki bilgisayarlarda, uygulamalarda ve sistemlerde kolayca işlenebilmesini sağlar; böylece Arama motorları (Google, Yahoo, Bing, Ask, Baidu, AOL, Yandex vb.) Site haritası dosyalarınızı anlamada herhangi bir sorun yaşamayacaktır.

Neden Bir Site Haritasına ihtiyacınız Var?

Çünkü Arama Motorlarını web sitenizdeki önemli sayfalar hakkında bilgilendirmenize izin verir. Bu, Google, Bing, Yahoo, Baidu, Yandex vb. İçin görünürlüğünü arttırır ve aksi takdirde keşfedilmemiş olabilecek web sayfalarının endekslenmesini sağlar. Bunlar, sitenizi arama motorlarına ekleyerek geleneksel World Wide Web tarama tekniklerini tamamlayan bilgiler sağlar. Tüm büyük arama motorları bunun için aynı XML tabanlı protokolü kullanır. Bu, bir XML Site Haritasına sahip olmanın, Google’a, Yahoo’nun, Microsoft’un Bing’indeki (MSN) ve Ask’ın, sunucunuza yeni bir harita dosyası yüklediğinizde güncel bilgilere sahip olmasını sağlar.


 XML Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Ücretsiz çevrimiçi XML Site Haritası oluşturucumuzla XML Site Haritası oluşturmak kolaydır. Harita dosyanızı oluşturmak için URL’nizi girin ve bir sonraki sayfada 3 isteğe bağlı parametre için

-Google, Bing ve diğer arama motorlarına gönderilebilecek bir XML site haritası oluşturun.

-Metin site haritası oluşturun.

-Bir HTML sitesi oluşturun seçenekleri arasında seçim yapın - sayfa değiştirme sıklığı, son değiştirilme tarihi ve sayfa önceliği. Site haritası yapımcısı sayfa ekranında bulunan


-"Sayfa değiştirme sıklığı" nedir?

Bu değer, belirli bir URL’deki içeriğin ne sıklıkta değişebileceğini gösterir.

-"Son değiştirilme tarihi" nedir?

URL’nin en son değiştirildiği saat. Bu bilgiler, arama motorlarının tarayıcılarının değişmemiş belgelerin yeniden taranmasından kaçınmasını sağlar.

-"Sayfa önceliği" nedir?

Belirli bir sayfanın, aynı web sitesindeki diğer sayfalara göre önceliği. Google’ın belirttiği gibi, bu etiket için değer, 0.0 ile 1.0 arasında bir sayıdır; burada 0.0, web sitenizdeki en düşük öncelikli sayfayı / sayfaları belirler ve 1,0 - en yüksek değeridir. Bir sayfanın varsayılan önceliği 0,5'tir. Harita oluşturucusu web sayfalarınızda otomatik olarak sayfa öncelikleri oluşturabilmektedir.


 

Yorumlar (0)

Soru Cevap

849


Tüm Dünya Kullanıcılarına Hitap Eden Teknoloji
Yararlanmak istiyorsanız hemen arayın.