Size En Doğru Olan Sosyal Medya Ağını Nasıl Belirlemelisiniz ?
Markanız İçin Olması Gereken Sosyal Medya İçerik Stratejisi sağlamanızda ikinci adım size en doğru olan sosyal medya ağını belirlemek. Peki, bu ağı nasıl belirlersiniz ?

Size En Doğru Olan Sosyal Medya Ağını Nasıl Belirlemelisiniz ?

Markanız İçin Olması Gereken Sosyal Medya İçerik Stratejisi sağlamanızda ikinci adım size en doğru olan sosyal medya ağını belirlemek. Peki, bu ağı nasıl belirlersiniz ?


Doğru Sosyal Ağı Seçin

En iyi sosyal medya içerik stratejisi türü, hedef kitlenizin ilgisini ağlarınıza alandır. Her sosyal ağı odaklanmadan hedeflemek çoğu zaman boşa harcanan bütçelere ve karışıklığa yol açacaktır. Her ağ için şu faktörleri göz önünde bulundurun derim

 -Facebook: Facebook, sosyal araştırmalar için en belirgin seçeneklerden biridir. Yetişkinlerin yaklaşık % 76'sı çevrimiçi Facebook kullanıyor ve Facebook Live'ın yükselişinden bu yana, platform video görünümlerinde % 700 büyüme gördü.

 -Pinterest: Yetişkin internet kullanıcılarının yaklaşık üçte biri Pinterest'e erişim sağlıyor. Ancak platform kadınlara erkeklerden daha fazla hitap ediyor. Bu, kadın odaklı markalar için ideal bir platform olabilir.

 -Twitter: Twitter'da ayda yaklaşık 319 milyon aktif kullanıcı var. Ayrıca, Twitter kullanımının yaklaşık % 80'i mobildir; bu da hareket halindeyken müşterileriyle çalışmak isteyen yerel şirketler için harika olabilir.

-LinkedIn: LinkedIn, lider B2B sosyal medya platformudur. Ağ 200 ülkede üyeye sahiptir ve B2B şirketleri ya da büyüme arayan kişisel markalar için mükemmeldir.

 -Instagram: Instagram'da aylık 800 milyondan fazla kullanıcı var. Özellikle genç ve görsel izleyicilerle iletişim kurmanın harika bir yoludur.

-Snapchat: Günlük 173 milyon kullanıcıya ev sahipliği yapan Snapchat izleyici kitlesi, 24 yaşın altındaki kullanıcıların çoğuyla çok genç.

Sosyal medya içerik stratejiniz için mükemmel platformu seçmek için, “takipçi profili” adlı bir şey oluşturmanız gerekir. Bu, mükemmel müşterinizi belirlemenizi sağlar. En iyi takipçilerinizi belirlemek için yaş, cinsiyet ve hatta eğitim veya kariyer geçmişi gibi demografik özelliklere araştırın.

İçerik Oluşturma Sürecinizi Tasarlayın

Artık kiminle etkileşimde bulunduğunuzu ve gönderilerinizi nerede oluşturmanız gerektiğini biliyorsunuz, içeriğiniz için bir rehber oluşturmak isteyeceksiniz. İçeriğe tek beden uyan herkese uygun bir rehber olmamasına rağmen, ideal olarak, sosyal paylaşımlarınızın izleyicilerinizle duygusal bağlar oluşturacak şekilde tasarlanması gerekir. Bu, benzersiz bir kişilik ve ses tonu oluşturmak anlamına gelir.

-Sesinizi bulun: İçerik, işletmenizle rezonansa giren bir zil tonuna ince ayar yapıldığında daha fazla ses seviyesine sahiptir. Kişiliğinizin nasıl olmasını istediğinizi düşünün ve seçtiğiniz platformla aynı noktada olduğundan emin olun. Örneğin, profesyonel bir ton LinkedIn'de daha çekici olurken, Snapchat'ta eğlenceli bir ton çalışabilir.

-Bir hikaye anlatmak: Sosyal medya, izleyicilerinizle ilgilenmekle ilgilidir, bu nedenle şirketinizin değerleriyle uyumlu içerik paylaşma stratejiniz olduğundan emin olun. Örneğin, yalnızca endüstrinizle alakalı, şirket etiğinize uygun ve marka amacınızı vurgulayan içeriği paylaşmalısınız. Çevreye duyarlı bir teknoloji şirketi, örneğin çevreye zarar vermeden PC'nizi nasıl yükselteceği ile ilgili güncellemeleri paylaşabilir.

-Rekabetinizi bilin: Sosyal medya içerik stratejisinde etkili olmak, rakiplerinizden daha iyi olduğunuzdan emin olmakla ilgilidir. Kuruluşunuzdaki bazı ana oyuncuların neler yaptığını anlayın, daha sonra nasıl daha iyi yapabileceğinizi belirleyin. Başka bir stratejiyi kopyalayıp yapıştırmamaya dikkat edin.

-Ses, hikaye ve rekabet tonunuzu bilmek, Oreo Cookies'in (çikolatalı gofret) eğlenceli ve kaygısız Twitter kampanyaları gibi daha tutarlı bir sosyal strateji oluşturmanıza yardımcı olacaktır:


İçeriğin önemi bu kadar büyükken içerikle amacınıza ulaşmak için bir o kadar önemli olanda anahtar kelimedir. Mükemmel bir içerik için anahtar kelimeyi nasıl seçmelisiniz ? linki tıklayarak okumaya devam edin.


 


 


 

Yorumlar (0)

Soru Cevap

3718


Tüm Dünya Kullanıcılarına Hitap Eden Teknoloji
Yararlanmak istiyorsanız hemen arayın.