SMF SEO Ayarları
SMF SEO ayarlarında ilk ayarlanması gereken URL yapısıdır.

SMF SEO Ayarları

SMF SEO ayarları için ilk ayarlanması gereken URL yapısıdır.

Ancak SMF ne yazık ki SEO açısından değersiz url yapısını kullanır. Bu sorunu basit bir eklenti kurarak aşabilirsiniz. Pretty URLs eklentisi, sitenizde bulunan linkleri arama motorları ve kullanıcılar için çok anlamlı hale getirecektir. Pretty URLs eklentisinin kurulumu çok basittir. Dikkat etmeniz gereken, .htaccess dosyasının ve ana dizinin (root) SMF tarafından yazılabilir olmasıdır.

-Link yapısını ayarladıktan sonra, ayarlamanız gereken robots.txt dosyasıdır. Çünkü arama motorlarının, farklı linklerde aynı sayfaların gösterilmesini (duplicate content) cezalandırmaktadır. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Arama motoru, sizin sayfanızı farklı kelimelerde arma sonuçlarında çıkmayı planladığınız için yayınladığınızı düşünür. Özgün olmayan içerik ve internette gereksiz bilgi kirliliği oluşturduğunuz kanaatine varır. Google'nin yaptığı açıklamaya göre, SMF gibi içerik yönetim sistemlerinin bu şekilde, url yapılarının değiştirilmesi, aynı sayfaya farklı linklerin yönlendirilmesi, duplicate content cezasına maruz kalacağımız anlamaına gelmez. Lakin bu konuda biz yine de çok dikkatli olmalı ve çok kolay SMF SEO ayarı ile çözmeliyiz. Bu SEO ayarı için yapmanız gereken SMF’nin, forumun bulunduğu ana dizinde bir robots.txt dosyası bulundurmanızdır. Bilgisayarınızda bir txt düzenleme programı ile oluşturduğunuz bir robots.txt dosyasını, FTP programı ile yüklemeniz gerekmektedir. Dosyayı oluşturmak için Notepad, dosyayı yüklemek için Filezilla kullanabilirsiniz. Bu vereceğimiz örnek, en temel, kullanılması gereken robots.txt dosyasıdır. Bu dosyayı geliştirmek için örneğin; site:example.com aramasını Google’da aratarak, fark ettiğiniz istemediğiniz dizinleri, türlerini bu şekilde robots.txt dosyasına ekleyebilirsiniz.


-H1 tagları, sitenizin bağlantıları gibi, arama motorları aracılığı ile sitenizin içeriğini gruplandırırken çokça kullanılır. Kullandığınız temanın bu özellikten yararlanıp yararlanmadığını, sitenizde düzenli ve düzgün olarak H1 taglarını yerleştirip yerleştirmediğini kontrol edin. Bu ayarı stil dosyası düzenleyerek de yapabilirsiniz. Bu SMF SEO ayarı, dilediğiniz önemli başlığı tagları arasında göstermek ile olur.

-Meta taglar arama motorları tarafından kullanılır. Her arama motoru, bu tagları kendi standartlarına göre kullanır. Doğru hazırlanmış meta taglarının sitenize, size her zaman faydası vardır. Yanlış kullanımları, SMF SEO ayarları, SMF SEO yöntemleri bakımından zararlıdır. Bunu gerçekleştirmek için, meta tagları sitenizde uygulamak için, index.template.php dosyasında meta description bölümünde dilediğiniz düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir.


-Global Headers and Footers eklentisi kullanarak, SMF için kolaylıkla header ve footer bölümlerine ekleme yapabilirsiniz. Arama motorları için, SMF SEO ayarları bakımından, header ve footer’da kullanılan tanımlayıcı yazılar, linkler etkili SEO yöntemleri arasındadır.


-SMF SEO ayarları için .htaccess dosyası çok önemlidir. Bu dosyayı kullanarak, apache’ye, link yapısını değiştirme bilgilerimizi, yönlendirme bilgilerimizi gönderebiliriz. Pretty URLs eklentisi bu işlemi otomatik yapar. Daha önce bahsettiğimiz Pretty URLs eklentisinin kurulumu ve htaccess dosyasının düzenlenmesi çok basittir. Kısaca anlatacak olursak, Pretty URLs eklentisini, Admin panalinden, paket yönetimine girerek yapabilirsiniz. Download packages bölümünde daha önce SMF sitesinden indirdiğiniz Pretty URLs dosyasını upload ediyoruz. Bu işlemden sonra paketi kurup, ayarlarını yapıyoruz. Bu işlemden sonra, htaccess dosyası eğer yazılabilir ise, otomatik olarak sistem tarafından htaccess.backup ismiyle kaydedilecek ve yerine yenisi oluşturulacaktır.

Yorumlar (0)

Soru Cevap

3603


Tüm Dünya Kullanıcılarına Hitap Eden Teknoloji
Yararlanmak istiyorsanız hemen arayın.