LSI Tekniği İle Trafİğinizi Artırın
LSI Nedir ? Lsı Seo tekniği ile trafiğinizi nasıl artırırsınız ?

LSI Tekniği İle Trafİğinizi Artırın

LSI nedir?, ''Latent Semantic Indexing'' dilimizde karşılığı “Gizli Anlamsal İndeksleme”. LSI, bu Teknik içeriğinizin SEO uyumlu olmasını sağlar. Uzunca tanımlamamız gerekiyorsa da sitenizin içeriğini oluştururken ya da linkleme çalışması için başka web sitelerinde yayımlanmak amacı ile hazırladığınız içeriklerinizin arama motoru optimizasyonuna uygun oluşturulmasını sağlayan bir tekniktir diyebiliriz.

SEO çalışmalarında oldukça önemli bir yere sahip olan LSI yani Gizli Semantik İndeksleme anahtar kelimeler, trafiğinizi artırmak için büyük önem arz ediyor.


LSİ Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur ?

Google araması yaparak. Basit oldğu kadar etkili olan bu yöntemde çalışacağınız anahtar kelime ile alakalı bir Google araması gerçekleştirdekten sonra sayfanın en altına indiğinizde Google aramanızla ilgili anahtar kelimeler öneriyor.

Örneğin: Veterinere ihtiyacımız var. Maltepe veteriner kelimesini aradığımızda önerilen kelimeler aşağıdaki gibidir.


Bunlar Google’ın bize sunduğu LSI anahtar kelimeler ve aylık ortalama araması ile ne kadar rekabetçi olduğunu bu aracı kullanarak görebilirsiniz. Bu çıkan sonuçtaki listeden üreteceğiniz içerikle en alakalı olana tıklayarak daha fazla tavsiye alabilir ve içeriğinizde kullanacağınız kelimeleri genişletebilirsiniz. Gizli anahtar kelimeleri bulduk. Peki nasıl kullanacağız ?


LSI Anahtar Kelime Nasıl Yazılır?

LSI anahtar kelime nasıl yazılır ? Bu sorunun cevabı kullanıcıları anlamaktadır. Google’da arama yapan kullanıcılar farklı ihtyaçlarla farklı soru sorarlar. Örnegin Ayşe bilgilenme amacı ya da ihtiyacı ile sorarken Murat, gezinme amacı ile soru sorabilir. Bu amaç ile sınıflanan kullanıcılar bilgi edinme amaçlı kullanıcılara göre çok daha detaylı ve hedefli aramalar yaparlar. Sordukları bir soru ile alakalı daha çok daha sınırlı konulara sahip sayfaları hedeflerler. Bir diğer kullanıcılar ise 'aksiyon' niyetli kullanıclardır. Bu kullanıcılar ise bir hizmet sunuyorsanız onu satın almak veya form doldurmak gibi amaçlara yönelik arama yaparlar. Aramayı yapan kişinin niyetini öğrendikten sonra kullanıcıya aramakta olduğu bilgiyi daha kolay bir biçimde sunabilirsiniz.. Buraya kadar tamam şimdi bütün bunları bir içerikte nasıl işleyeceğiz ?


Bir ayakkabı almak istediğinizi düşünün. İlk olarak bilgilendirici anahtar kelimeleri kullanarak alternatifleri değerlendirmeye çalışırsınız. Bu sorular daha önce nereden, neden ve nasıl satın almayla ilgilidir. Bunu yaparken favoriniz olan birkaç marka ile karşılaşırsınız. Bunları araştırırken markayla arama yapıp markanın resmi sitesinden bilgi almak isteyebilirsiniz. Bu yönlendirici arama olmaktadır. Kıyaslamaları yaptıktan sonra araştırmacı arama kısmına geçiş yaparsınız. Buraya kadar niyet hala bilgi edinmedir. İşlemsel anahtar kelimeler ise satın al, fiyat gibi kelimeleri barındırır. Bu anahtar kelimeler ticari niyette anahtar kelimelerdir. Bunları sitenizde kullanırken satın alım gerçekleştirecek insanların dikkatini çekmeye çalışırsınız.

Araştırma yaparken bu tür anahtar kelimeleri kategorilendirme konusunda neler yapacağınızı bilirseniz içerik stratejinizi uygun şekilde uyarlamayı başarabilirsiniz. Böylece bilgi arayan kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamış olursunuz. Eee, Google doğru iş yapanları bu sayede de kendi işini kolaylaştıranları seviyor. 

 

 LSI Kullanımında Öneriler

İçeriğinizde LSI seo tekniği kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

  • Kullanacağınız LSİ kelimelerin içeriğiniz ve anahtar kelimeniz ile birebir örtüşmesine dikkat etmelisiniz

  • Aşırı kullanımdan kaçınmalısınız.

  • Kullanacağınız kelimeleri yazı içerisine doğal olarak yerleştirmelisiniz. LSİ’ deki amaçta budur.


 

Yorumlar (0)

Soru Cevap

1110


Tüm Dünya Kullanıcılarına Hitap Eden Teknoloji
Yararlanmak istiyorsanız hemen arayın.