Google'de Neden Sıra Kaybedilir ?
Herhangi bir küçük hata nedeni ile Google arama motorundaki sıranızı kaybedebilirsiniz. Peki, bu küçük hatalar ne olabilir.

Google'de Neden Sıra Kaybedilir ?

Fark edilen ya da fark edilmeyen bir çok nedenden ötürü google'de sıra kaybetmek mümkündür. Ancak web site sahiplerinin amacı en üst sırada kalmaktır. Profesyonel seo uzmanın amacı ise web site sahibini uzun süre üst sırada tutabilmektedir. Bu nedenle günümüzde sayısız sektör alanında seo uzmanına ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü seo uzmanı hedef kitle kazandırır, seo uzmanı marka bilinirliliğinizi artırır, seo uzmanı web sitenize yani imajınıza güç katar, seo uzmanı babadır, candır. Fakat herhangi bir küçük hata nedeni ile Google arama motorundaki sıranızı kaybedebilirsiniz. Peki, bu küçük hatalar ne olabilir ?


Google'de Sıra Kaybetmenin Sebepleri Nedir ?

-Algoritma Güncellemesi

Google ve diğer arama motorları belirli sürelerde algoritmalarını değiştirebilmektedir.

Bu nedenle arama motoru algoritmalarının periyodik olarak güncellenmesi gerekmektedir. Bundan dolayı algoritmanın sizden ne istediğini anlamalı ve çalışmalarınızı o duruma göre sürdürmelisiniz. Google’nin uyarlamış olduğu yeni bir algoritma sonucu bu durumda olumsuz düşüşler yaşanmış olabilir.


-Backline Azalması

Çoğunlukla dikkate alınmayan backline azalması Google'de sıra kaybetmenize neden olur. Bu duruma sebep ise daha önce’den almış olduğunuz link’ler silinmiş olabilir veya link’i satın almış olduğunuz site kapalı olabilir.

-Meta Ve Title Değişikliği

Meta değişiklikleri doğrudan sıranızı etkilemiyor olsa bile ziyaretçiyi çekme oranını etkilemektedir. Bu nedenle de bir sıra kaybına yol açabilmektedir. Meta değişikliğindense title değişikliği çok daha önemli bir yere sahiptir.

Bu nedenle iyi bir seo uyumlu title yapısının oluşturulması çok önemlidir. Seo uyumlu bir title yapısı oluşturmamanız çeşitli dalgalanmalara davetiye çıkarmaktadır.


-Anti Seo Yapılması

Anti seo çalışması rakiplerinizin sizlerin sitesini düşürebilmek için yapmış oldukları çalışmalardır. Rakiplerinizin sizleri düşürebilmek için yapmış olduğu bu çalışmaları öğrenebilmek için Google Webmaster Araçlarını inceleyerek size gelen bağlantıları ve hangi kelimeler üzerinden bu bağlantılara bağlanıldığını görüntüleme fırsatına sahip olabilirsiniz.


-İçerik Güncellemesi

Anahtar kelimelerinizle uyumlu olmayan içerikler oluşturmanız halinde sitenizin Google arama sıralamasında düşüş yaşayabilirsiniz. Bu nedenle anahtar kelimelerinize uyum sağlayan içerikler tercih etmeniz daha çok fayda sağlayacaktır.


 

-Sunucu Problemleri

Sunucuların kesintiye uğraması, coğrafi bölge olarak kapalı olması, google bot’ların sunucuya ulaşamaması sıralama kayıplara neden olabilir.


-Anahtar Kelime Yoğunluğunun Değişmesi

Anahtar kelimelerin kullanım oranlarının farklılaşması neticesinde ideal orandan uzaklaşabilir ve spam olgusu oluşturma algısı ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlarda Google arama motoru sıralamasında düşüşler meydana gelebilmektedir.


 


 


 


 


 


 


 

Yorumlar (0)

Soru Cevap

2926


Tüm Dünya Kullanıcılarına Hitap Eden Teknoloji
Yararlanmak istiyorsanız hemen arayın.