Google Botları
Google tarafından yazılmış ve web sitelerini tarayan ve dizinine sayfa ekleyen bir bilgisayar programıdır. Peki Google botları ne işe yarar, nasıl çalışır ?

Google Botları

Google botları, örümcekler veya küçük robotlar olarak da bilinir, Google tarafından yazılmış ve web sitelerini tarayan ve dizinine sayfa ekleyen bir bilgisayar programıdır. Google yeni bir url gönderdiğinizde Google botları tarama işlemine başlar. Peki, tarama nedir ? Tarama, sitelerin yeni ve güncellenmiş sayfalarını keşfetme ve dizine ekleme işlemidir. Google botları yalnızca sitenizi taradıktan ve dizine ekledikten sonra arama sonuçlarında görünür kılar. Bu Google da görünür olduğunuz üst sıralarda olduğunuz anlamına gelmez.

Pek çok sayıda google kullanıcısı bulunmakta. Bu nedenle tarama yapılırken milyarlarca web sayfasını, kaç sayfanın taranacağını ve hangi oranda taranacağını belirleyen algoritmik bir süreç vardır. Tarama işlemi, önceki tarama işleminden oluşturulan URL'lerle başlar ve bir sonraki sayfaya geçmeye karar verir.

Google Botları Ne İşe Yarar ?

Google botları, SRC ve HREF özelliklerini, yeni siteleri, mevcut sitelerdeki değişiklikleri, kopuk bağlantıları, ölü bağlantıları vb. Tespit eder. Google bot, web sayfalarını bağlantılar yoluyla tarar. Yeni ve güncellenmiş içeriği bulur ve okur ve dizine nelerin eklenmesi gerektiğini önerir. Bu indeks Google’ın beyni ve tüm bilginin bulunduğu yer. Google sayfaları bulmak ve sayfalar arasında ne olduğunu görmek için tarayıcılarını bir örümcek gibi web'in her köşesinde kullanır.

Google Botları Nasıl Çalışır ?

Google botları, daha sonra nereye gidileceğini belirlemek için önceki taramalar sırasında keşfedilen bağlantıların site haritalarını ve veritabanlarını kullanır. Tarayıcı bir sitede yeni bağlantılar bulduğunda, onları bir sonraki ziyaret edilecek sayfa listesine ekler. Google bot, bağlantılarda veya kopuk bağlantılarda değişiklik bulursa, dizinin güncellenebilmesi için bunu not edecektir. Program, sayfaları ne sıklıkta tarayacağını belirler. Googlebot’un sitenizi doğru şekilde dizine ekleyebildiğinden emin olmak için güvenilirliğini kontrol etmeniz gerekir.

 

Google Taraması Nedir?

Web sitenizi taramak için öncelikle Google bot’un web sitenizi ziyaret etmesi gerekir. Bunun için Google’a URL gönderdiniz. Google bot, haftada bir kez birkaç saniye içinde siteleri tarar. Googlebot’un sitede geçirdiği süreye “tarama bütçesi” denir. Site ne kadar hızlı yanıt verirse, hızlı bir şekilde siteyi tarar. Bu yüzden, tamamen iyi olup olmadığına sunucu bant genişliğine bağlıdır, böylece örümcekler olabildiğince fazla sayfa tarayabilir. Web yöneticileri bant genişliği kullanımını Google botları tarafından sınırlayabilir ve bu etki 90 güne kadar devam eder.

 

 


 

 

 

 

 


 


 


 

Yorumlar (0)

Soru Cevap

7471


Tüm Dünya Kullanıcılarına Hitap Eden Teknoloji
Yararlanmak istiyorsanız hemen arayın.