Google Asistanının SEO'ya Etkisi
Arama motorlarında bir şeyleri ararken, sorgularken yazarak aratmak zamanla azalmakta ve yerini sesli aramaları bırakmakta. O halde Google Asistanının SEO' ya Etkisi nasıl olacak ? Sesli Arama, istediğiniz içeriği aramak, web'de arama yapmak veya

Google Asistanının SEO'ya Etkisi

Siri ile hayatımıza giren dijital asistanlar Cortana, Alexa, Google Assistant gibi uygulama veya cihazlarla artış gösterdi.


Türkiye siri ile ilk tanıştığında benimle evlenir misine kadar giden komik sorular sordu. Sonrasında ise arama yapmak, hava durumunu sormak gibi asistanlık kısmını ön plana çıkaran fonksiyonları kullanılmaya başlandı. Arama motorlarında bir şeyleri ararken, sorgularken yazarak aratmak ta tıpkı bu komik sorular kadar zamanla azalmakta ve yerini sesli aramalara bırakmakta. Arabasını yıkatmak isteyen biri arama motoruna araba yıkamacısı diye iki kelime yazarak aratırken bunu sesli aramada bana en yakın oto yıkamacı diye uzun kelimelerle aratacaktır. Konuşmak yazmaktan daha kolay sonuç olarak. Bunu sesli komutla aratan kişi bir de Karadenizli ise ! Bu doğrultularda Google asistanının SEO'ya etkisi nasıl olacak, SEO' ya uygun bir içerik nasıl hazırlanacak ?

                                     
Doğal bir dil kullanılmalı; Dijital asistanlar aracılığı ile insanlar daha çok soru cümlesi kullanarak arama yaparlar. İçeriklerinizi soru-cevap ile Google Asistanı için daha uygun hale getirebilirsiniz. Arama motorlarının da içeriklerinize ulaşması gerekir. Bunun için özellikle Title ve Desciription bölümlerini Google Asistan içeriklerine göre hazırlamalısınız. Arama motorları bazı teknik detaylar sayesinde içeriklerinizi tanır. Bunun için sitemap.xml dosyası ve robots.txt dosyası arama motorlarının site içeriğinizi görmesini sağlar. Sağlıklı bir sesli arama için bu dosyaların çalıştığından emin olmalısınız. Ayrıca uzun ve anlamlı anahtar kelimeler hedeflemelisiniz. Aramalar metinden sese geçerken, soruların ortalama uzunluğu ile birlikte özgünlüğü de artar. Bunları yapmak unutmayın ki sizi rakiplerinizinin bir adım önüne taşıyacaktır.

                
Tüm yapay zekalar Google verilerine dayanarak cevap vermektedirler. Google arama motorunu her gün bir algoritma güncellemesi yaparak ilerletmekte. Sesli arama teknolojisinin, Google Asistanı ile birleştirilmesi arama sonçlarında farklılık olmasını sağlamakta. Eğer seo’ya hakim değilseniz bloğumuzdaki seo içerikli yazılarımızı okumanızı öneririm.


 


 


 


 


 

Yorumlar (0)

Soru Cevap

6471


Tüm Dünya Kullanıcılarına Hitap Eden Teknoloji
Yararlanmak istiyorsanız hemen arayın.